Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

moc instalacji fotowoltaicznej

Zanim zaczniemy

Przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej musimy przede wszystkim wiedzieć jakie mamy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna.

Jak najprościej sprawdzić jakie mamy potrzeby energetyczne? 

Najlepszym źródłem informacji są nasze rachunki za prąd z zeszłego roku. Dzięki nim oszacujemy ile energii elektrycznej zużyliśmy w danym okresie. Oczywiście miejmy na uwadze to, czy obecnie nie mamy dodatkowych potrzeb na energię. Praca zdalna, przygotowanie posiłków czy oglądanie telewizji znacząco przyczyniają się do wzrostu zużycia energii. Warto przemyśleć też to, czy w przyszłości nie planujemy zakupu dodatkowych rządzeń takich jak klimatyzatory, pompy ciepła czy grzałka do basenu. 

Jeśli tak, to warto już na etapie planowania montażu zwiększyć moc instalacji i dorzucić kilka paneli więcej. Z doświadczenia wiemy że rozbudowa jest bardziej kosztowna niż początkowe przewymiarowanie instalacji. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Jaka moc instalacji?

Wszystko ma swoje granice. Nie przesadzajmy z mocą naszej instalacji. Przewymiarowanie i nadprodukcja tylko wydłuża stopę zwrotu naszej inwestycji. Niedoszacowanie natomiast wcale nie powoduje tego, że taka inwestycja będzie nieopłacalna. Otóż zawsze będzie taniej ponieważ produkujemy własny darmowy prąd, za który nie zapłacimy ani grosza.

Średnie roczne zużycie dla domu jednorodzinnego (2 osoby), w którym używana jest kuchnia elektryczna bez ogrzewania elektrycznego, to ok 3 900 kWh. Dom z 4-osobową rodziną  i kuchnią elektryczną to już ok 4 600 do 5 000 kWh rocznie.

W Polsce warunki atmosferyczne pozwalają na uzyskanie z  1 kWp ok 900 do 1000 kWh w zależności od regionu.

Korzystamy z darmowego prądu.
Co jeśli mamy nadprodukcję?

Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest konsumowana w pierwszej kolejności. Dlaczego tak się dzieje? Więcej tutaj. Ok, ale latem konsumujemy ok 30% tego co mamy do dyspozycji. Nadwyżka naszej produkcji trafia do magazynu energii i czeka na wykorzystanie na przykład zimą, kiedy jest mniej słońca i niższe uzyski. Magazynowanie energii tez kosztuje i dlatego zakład energetyczny w zamian za to pobiera od nas opłatę w wysokości 20% oddanej przez nas  nadwyżki. To też należy uwzględnić określając moc naszej instalacji. Tak się dzieje w przypadku instalacji do 10 kaWp. Jeśli planujemy większą, ta opłata będzie wyższa i zakład potrąci nam już 30% naszej nadprodukcji. Na wykorzystanie energii z magazynu mamy 12 miesięcy. Po tym czasie nasza nadprodukcja przepada, staje się własnością zakładu energetycznego.

Podsumowanie

Jeśli obliczyliśmy ile prądu zużywamy w ciągu roku 

Przykładowo jeśli nasza rodzina zużywa rocznie 4 000 kWh energii rocznie to najlepszym wyborem będzie instalacja o mocy ok 5 kWp. Dlaczego? 

Musimy uwzględnić 3 naszym zdaniem główne czynniki: 

  • energetyka zabiera nam 20% naszej nadprodukcji
  • sprawność paneli z czasem też spada (ok 0,5 % na rok)
  • mamy plan zakupu klimatyzacji, pompy ciepła.

Podsumowując. Nasze potrzeby energetyczne musza być przewymiarowane o ok 20% w stosunku do rzeczywistego rocznego zużycia. W dokładnym ich określeniu pomożemy uwzględniając inne nie mniej istotne czynniki. 

Zapraszamy do kontaktu

Żródło: fotowoltaikaonline.pl, internet