Opłata mocowa

Opłata mocowa – o ile wzrosną ceny prądu w 2021 roku?

Co to takiego jest opłata mocowa?

Opłata mocowa dotyczy tak samo gospodarstw domowych, małych firm i dużych przedsiębiorstw. Dlaczego?

Każdego roku w Polsce w bardzo szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przy takiej konsumpcji elektrownie mogą nie być w stanie zagwarantować stałej dostawy energii.

W 2017 roku została podpisana ustawa która jasno mówi o zapewnieniu gwarancji dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych i wprowadzona w 2021 roku.

Jak zmienią się ceny?

Nowa taksa dzieli konsumentów na dwie grupy a mianowicie na gospodarstwa domowe oraz firmy. Opłata dla gospodarstw domowych będzie też uzależniona od rocznego zużycia energii.

Gospodarstwa domowe

  • 1,87 zł netto – za roczne zużycie energii poniżej 500 kWh
  • 4,48 zł netto – za roczne zużycie energii w przedziale 500-1200 kWh
  • 7,47 zł netto – za roczne zużycie energii w przedziale 1200-2800 kWh
  • 10,46 zł netto – za roczne zużycie energii powyżej 2800 kWh

Warto dodać fakt, iż standardowa czteroosobowa rodzina zużyje minimum 3500 kWh. To to oznacza? To, że właściwie każda wpada w ten najwyższy próg opłaty.

Firmy i przedsiębiorstwa

Za każdą zużytą kWh w dni robocze (od godz 7:00 do 22:00) firmy i przedsiębiorstwa będą musiały zapłacić 0,0762 zł netto.

Niewielka firma w ciągu roku zużywa ok 25 MWh. To oznacza że roczny rachunek będzie wyższy o 2 000 złotych!

Czy można uniknąć opłaty mocowej?

Niestety nie. Możemy za to znacząco zmniejszyć jej wysokość.

Energia wyprodukowana latem w pierwszej kolejności trafia do nas i jest zużywana na bieżące potrzeby. Nadwyżki są wysyłane do naszego magazynu energii do fotowoltaiki gdzie czekają na późniejsze zużycie na przykład jesienią czy zimą kiedy jest bardziej pochmurno.

Opłata mocowa jest pobierana tylko wtedy gdy pobieramy prąd z sieci publicznej lub z naszego magazynu. Zmieniając nieco nasze przyzwyczajenia możemy sporo zaoszczędzić. Wystarczy że takie urządzenia jak zmywarka, pralka i inne odbiorniki uruchomimy w ciągu dnia kiedy mamy nadprodukcję prądu z paneli fotowoltaicznych.

Jaką będzie najlepsza instalacja dla mnie?

Bardzo często inwestorzy chcą zakładać instalację większe niż zapotrzebowanie. O ile w niedalekiej przyszłości jest planowane świadome większe zużycie energii (pompa ciepła, klimatyzacja, ogrzewanie basenowe) to ok. Jednak nadprodukcja może nas obciążyć dodatkowymi kosztami ponieważ wyślemy do sieci publicznej więcej prądu niż jesteśmy w stanie zużyć a to jest przepłacanie. Zbyt mała instalacja nie pokryje zapotrzebowania i będziemy musieli dokupić energię.

Dobór elementów i obliczenie zapotrzebowania mają kluczowe znaczenie. Jest wiele czynników które o tym decydują.

Jeśli nie masz pewności jakie są Twoje potrzeby to zostaw to specjalistom.

Skontaktuj się z nami! Doradzimy jakie rozwiązanie będą najlepsze.