
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Wszystkie urządzenia które znamy i używamy na co dzień potrzebują energii elektrycznej pobieranej w sieci publicznej lub z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu domu, garażu czy też wolnostojącej konstrukcji naziemnej.
Garść informacji o działaniu, ciekawostki, fakty i mity
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne montowane są w nasłonecznionym miejscu, głównie na dachu domu, garażu czy też wolnostojącej konstrukcji naziemnej ale to nie wszystko.
Najlepszym a wręcz idealnym byłoby umieścić panele na dachu pod kątem 25 – 35 stopni w kierunku południowym no i oczywiście bez żadnego cienia.
W idealnych warunkach pracy takiej instalacji każde 50 PLN wydane za rachunek na prad to zapotrzebowanie na ok 1 kWp instalacji.
Przykład: Pan Nowak co miesiąc płaci rachunek za prąd w wysokości 150 PLN, wiec jego zapotrzebowanie na instalację fotowoltaiczną to nieco ponad 3 kWp.

Jakie panele wybrać?
Obecnie na rynku jest ogromny wybór paneli o przeróżnych parametrach.
W jaki sposób porównać do siebie różne panele?
Coraz częściej spotykamy się z porównaniem ceny za każdy Wp instalacji. To najbardziej miarodajny sposób na porównanie aczkolwiek jak każdy ma swoje wady ponieważ pomija fakt, że panele o tej samej mocy [Wp] mogą mieć różną sprawność [%]. Tutaj powstaje dylemat ponieważ te panele które mają mniejszą sprawność, ale mają większą powierzchnię, mogą mieć taką samą moc, jak panele o wyższej sprawności.
Jak wytwarzany jest prąd?
Ogniwa fotowoltaiczne na które świeci słońce ulegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu. Tak właśnie wytwarzany jest prąd stały (DC), który przekazywany jest dalej do kolejnego urządzenia jakim jest falownik a tam już przekształcany na prąd zmienny, dokładnie taki jaki mamy w gniazdku. Ciekawostką jest to że prąd z falownika ma wyższą częstotliwość co powoduje że prąd z sieci publicznej jest “wypierany” i w pierwszej kolejności wykorzystywany jest ten z instalacji a dopiero później przy niedoborach ten z sieci publicznej.


Nadwyżki energii, bilans, rozliczenia
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do naszej istniejącej sieci wymaga jeszcze zmiany licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny jest zobowiązany do tego w ciągu 30 dni od momentu montażu naszej instalacji i dopiero wtedy możemy w pełni uruchomić naszą instalację.
Dlaczego? Wbrew pozorom nasza instalacja pracuje cały czas i to nawet w pochmurne dni. Latem dni są długie i często słoneczne a domownicy poza domem. Nasza instalacja nieustannie wytwarza prąd który zapewne w niewielkim stopniu zostaje zużyty a nadwyżka produkcji jest wysyłana do sieci energetycznej. Nasz licznik zlicza ilość wysłanej przez nas energii do magazynowania. Wieczorem kiedy instalacja już pracuje w minimalnym stopniu prąd jest pobierany z sieci publicznej z naszej nadwyżki uzyskanej w ciągu dnia.
Przy dobrze dopasowanej instalacji cała nasza nadwyżka zostanie zużyta zimą kiedy dzień jest krótki i o wiele wcześniej włączam światło czy chociażby ogrzewanie. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii wszystkie rozliczenia muszą być bezgotówkowe. W uproszczeniu, zakład energetyczny może się z nami rozliczyć energią elektryczną w ciągu 365 dni od dnia wysłania naszej nadwyżki do sieci.
Skoro wiesz jak możesz zmniejszyć rachunki za prąd, to na co czekasz?
